2018 Apr 24 - سه شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

آخرین بروز رسانی : دوشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۲ / ۱۴:۳۷

 

 

linkdes
linkdes
موضوعات > سلامت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ / تعداد بازدید: ۳۹۶۱
۰
۰

اطلاعاتی در مورد نگهداری و علل ریزش مو - قسمت اول

از دیر باز مو در جلوه و ظاهر هر فرد و میزان زیبایی و جذابیت وی نقشی به سزا داشته است ، در این مقاله بر آن شدم تا آنچه در مورد مو و نگهداری از آن و علل ریزش و راه های درمان آن لازم و کار آمد می باشد را بیان کنم .

مجله اینترنتی هم نسل

 

موی انسان دو نوع می باشد :

  •     موهای ولوس : موهای کرکی و نازک را گویند .
  •     موهای ترمینال : موهای کلفت و خشن مثل موی سر و ریش و سبیل را گویند .

مراحل رشد مو :

  •     آناژن ( مرحله رشد فعال ) :

طولانی ترین مرحله حیات مو می باشد . در این مرحله مو دائماً در حال رشد است و طولش اضافه می شود و در واقع هر چه طول این مرحله بیشتر باشد موها بلندتر می شوند . این مرحله به طور متوسط 3 سال طول می کشد . ضمناً دلیل اینکه موهای مژه و ابرو و بدن خیلی بلند نمی شوند ، کوتاه بودن دوره آناژن در آنهاست .

  •     کاتاژن ( مرحله استراحت ) :

موها در این مرحله هیچ گونه رشدی ندارند . طول این مرحله در موهای سر حدود 2 تا 3 هفته است و حدود سه در صد موهای سر در این مرحله قرار دارند .

  •     تلوژن ( مرحله ریزش ) :

این مرحله حدود 2 تا 3 ماه در موهای سر طول می کشد و حدود 10 تا 15 درصد موهای سر در این مرحله هستند . در این مرحله مو به تدریج و به صورت خود به خود یا بر اثر شستشو و یا هر گونه فشار و کششی از سر جدا می شود و دوباره از جای همان مو ، موی دیگری شروع به رویش می کند

یکی از عوامل اصلی در اینکه برخی افراد موهای بلند و پرپشت و برخی دیگر موهای کوتاه و کم پشت دارند ، طول دوره های مختلف رشد مو در افراد مختلف است .

موی انسان ماهانه 1 تا 5/1 سانتی متر رشد دارد و روزانه حدود 100 تار مو ی انسان می ریزد . تعدا فولیکولهای موی سر در زمان بلوغ حدود 100 تا 150 عدد در هر سانتی متر مربع می باشد و تعداد تقریبی موهای کل بدن انسان 5/4 تا 5 میلیون تار مو می باشد . و در واقع انسان از لحاظ تعداد مو یکی از پرموترین پستانداران می باشد (حیوانات پشمالو دارای تار موهای کلفت می باشند اما تعداد فولیکول موی آنها از تعداد فولیکول موی بدن انسان کمتر است ) .

مراقبت از مو :

  • شستشوی مو :

برای شستشوی مو باید خشک ، چرب یا معمولی بودن موی خود را بدانیم و بر اساس آن از شامپوی مناسب موی خود استفاده کنیم . باید توجه کنیم که شامپو فقط نقش پاک کننده دارد و به خودی خود در رشد مو و رساندن ویتامین به مو نقش چندانی ندارد و اکثر موضوعاتی که در مورد تقویت مو و ویتامین رسانی به مو از طریق شامپوها ، در تبلیغات مطرح می شود فقط جنبه تبلیغاتی دارد.

متاسفانه اکثر افراد در حمام رفتار خشنی با موهای خود دارند در صورتیکه باید به این نکته توجه کنیم که موها اعضای زنده هستند و در مقابل چنگ زدنها و فشارهای زیاد آسیب می بیند .

  • شانه کردن :

در طول روز 2 تا 3 بار برس کشیدن موها کافیست و برس کشیدن زیاد و خشن می تواند باعث آسیب مو شود و برای خشک کردن مو باید با حوله و با ملایمت موها را خشک کرد . استفاده از سشووار با باد گرم و اتو می تواند آسیبهای جدی به مو وارد کند.

اگر میخواهید از سشووار استفاده کنید آن را به هفته ای یک تا دو بار و آن هم با باد ملایم و نه داغ محدود کنید .

ژل ها ، کتیرا ، کرم ها و حالت دهنده های مختلفی که برای موها در بازار موجود است تقریباً همگی باعث آسیب دیدن مو می شوند و بهتر است در حد امکان استفاده نشوند .

بستن مو با انواع سنجاق ، گیره و تل های پلاستیکی باعث آسیب جدی مو به ویژه در خانمها می شود .

استفاده از انواع رنگها و به ویژه رنگ برها ( دکلره ها ) آسیب جدی و جبران ناپذیری به موهای شما وارد می کند .

اما همه موها به اندازه موی سر دوست داشتنی و خواستنی نیستند . یکی از مشکلات اکثر افراد موهای زائد نواحی مختلف بدن می باشد که برای رفع آنها هم روشهای متعددی وجود دارد که در مباحث رفع موهای زائد به آن پرداخته می شود .

تفکرات غلطی در مورد مو و نگهداری آن وجود دارد :
    « تراشیدن مو با ژیلت باعث پرپشت شدن و کلفت شدن مو می شود »، این تفکر کاملا اشتباه است و به هیچ وجه تراشیدن مو با ژیلت باعث کلفتی تار مو ویا زیاد شدن تعداد موها نمی شود .
    « مالیدن سیر و یا روغن زیتون و تخم مرغ به سر باعث پر پشت شدن مو می شود »، مالیدن اینها روی سر هیچ تاثیری در رشد مو ندارد .
    « ویتامینه ، پروتئینه و کراتینه کردن مو در آرایشگاه باعث تقویت مو می شود » ، که این طور نیست و حتی این موارد می توانند موجب آسیب رسیدن به مو شوند .
    « تراشیدن موی کودکان باعث رشد بیشتر و پرپشت شدن موی آنها می شود » ، که این تصور هم کاملا اشتباه است

ادامه دارد ...


دکتر اردلان رضایی [ پوست ، مو و زیبایی ]-www.baran-laser.ir


ارسال نظر
: برای ثبت نظر کد امنیتی زیر را وارد کنید

طراحی و توسعه : تیم رایکا